Obliczanie gęstości obciążenia ogniowego
Obciążenie ogniowe
Obliczanie gęstości obciążenia ogniowego
Gęstość obciążenia ogniowego dla budynków PM produkcyjnych i magazynowych ma bardzo duży wpływ. Ważne jest jej właściwe wyliczenie na każdym etapie zarządzania cyklem życia budynków. Pierwszym etapem jest koncepcja oraz projekt budynku, w którym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej [1] należy w warunkach ochrony przeciwpożarowej określić przewidywaną (w domyśle maksymalną) gęstość obciążenia ogniowego.
Następnie już podczas użytkowania budynku (tj. przed faktycznym rozpoczęciem procesu przetwarzania, magazynowania i dystrybucji materiałów palnych w przypadku nowych budynków oraz przed planowaną zmianą sposobu użytkowania budynków istniejących) należy w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego (o ile nie zostały wykonane szczegółowe obliczenia w projekcie budowlanym stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę) obliczyć maksymalną ilość występujących w budynku materiałów palnych (składowanych, wytwarzanych, przerabianych lub transportowanych w sposób ciągły), powodującą nie przekroczenie założeń projektowych (tj. pozwalającą na użytkowanie obiektu zgodnie z dokumentacją projektową oraz przepisami). Na potrzeby niniejszego artykułu zostanie opisana wyłącznie metoda opisana w PN-B-02852:2001
Co to jest gęstość obciążenia ogniowego?
Gęstość obciążenia ogniowego jest to energia cieplna, która może powstać przy spaleniu materiałów palnych (składowanych, wytwarzanych, przerabianych lub transportowanych w sposób ciągły) znajdujących się w pomieszczeniu, strefie pożarowej lub składowisku przypadająca na jednostkę powierzchni tego obiektu, strefy pożarowej lub składowiska. Jednostką miary tej wielkości fizycznej jest MJ/m2.
Nasza firma wykonuję usługi obliczania gęstości obciążenia ogniowego. Chcesz skorzystać z naszych usług? KONTAKT.