Wymiana instalacji elektrycznej

Remont domu lub mieszkania jest dobrą okazją do wymiany instalacji elektrycznej. Przestarzałe rozwiązania elektryczne mogą być niebezpieczne, a także sprawiać trudności, gdy będziemy chcieli podłączyć do nich nowoczesne urządzenia. Co warto wiedzieć o wymianie instalacji elektrycznej? Sprawdźmy.

Wymiana instalacji elektrycznej w domu

Ocenę stanu instalacji elektrycznej w domu warto powierzyć specjaliści elektrykowi. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się, czy wymaga ona wymiany, czy jedynie modernizacji. Przyjmuje się, że instalacje, które liczą sobie ponad 20 lat będzie można jedynie wymienić.

Co sprawdzi elektryk, gdy odwiedzi nasz dom?:

  • stan przewodów – aluminiowe będą do wymiany
  • puszki przyłączeniowe
  • działanie ochrony przeciwpożarowej
  • tablicę rozdzielczą – odchodzi się od korkowych na rzecz tych wyposażonych w wyłączniki nadmiaroprądowe

Wymiana instalacji elektrycznej niekoniecznie musi być związana wyłącznie z wymianą starej instalacji. Może się okazać, że gniazda zostały rozmieszczone w nieodpowiednich miejscach – niezgodnych z naszymi potrzebami – lub też jest ich zbyt mało. W tym przypadku również pomoże nam elektryk.

Wymiana instalacji elektrycznej w bloku

Mieszkania w blokach – zwłaszcza te z wielkiej płyty – wyróżniają się dość problematycznymi instalacjami elektrycznymi. Aż 80% z nich wyposażone jest w takie, które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa. Jednym słowem nadaje się tylko do wymiany. W takim przypadku jedynym wyjściem jest czasochłonny i niestety kosztowny remont.

Podobnie, jak w przypadku wymiany instalacji elektrycznej w domu, i w tym miejscu będziemy musieli poprosić o pomoc elektryka. Oceni on stan instalacji elektrycznej i sporządzi dokument umożliwiający nam późniejsze porównanie oferty techników i wybranie najlepszej.

Montaż instalacji elektrycznej w bloku będzie obejmował zarówno przewody, jak i tablicę rozdzielczą. Trudności możemy napotkać ze względu na brak odpowiedniej dokumentacji, jednak profesjonalny fachowiec będzie mógł nam pomóc nawet w takiej sytuacji.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej

Trudno jest jednoznacznie określić koszty wymiany instalacji elektrycznej. Będą one różne dla regionu, jak i rozległości i rodzaju wykonywanych prac. Elektrycy podają stawki najczęściej od wprowadzonego punktu, co pomoże nam nieco oszacować koszty w przypadku przeglądania różnych ofert. Do tej kwoty musimy dodać również koszty związane z ulokowaniem w ścianie kabla elektrycznego. Za remont instalacji elektrycznej zapłacimy od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.